Tippek és trükkök, hogy mindig a legjobb minőségű, és lehető legpontosabb színeket nyomtassa:
- A pontos színek nyomtatása ott kezdődik, hogy a megjelenítő eszközt (monitor) és a nyomtatót is be kell kalibrálni. Ezt a műveletet célszerű rendszeresen ismételni (pl. havonta), hogy azok egymáshoz képest ne állítódjanak el.
- A fent említett eszközökhöz készíteni kell egy-egy egyéni ICC profilt - ez fogja biztosítani, hogy az egyiken megjelenített szín megfelelően lesz átfordítva a másik számára, és ugyanazt a alátható színt kapjuk majd végeredményként.
- A végeredményt befolyásolja a papír is. Készítsen külön profilokat minden papírtípushoz, amit használ, főként a speciális felülettel rendelkezők (pl. műnyomó) esetében. A papír fehérsége szintén fontos tényező, a pontos színek nyomtatása tekintetében törekedni kell a lehető legfehérebb típusok használatára.
- A kijelzők (számítógép monitor) pontos beállítása alapkövetelmény a szoftveres (elektronikus) előnézetek alkalmazásakor. Ha olyan monitoron mutat be egy előnézetet, ami nincs pontosan kalibrálva, a megrendelő olyan színvilágot fog látni, ami nem azonos a végtermékével.
- Ha kevert színeket (spot colors) használ, az időt és költséget is növelhet az adott projektre vetítve. Nem minden kevert szín képezhető hűen le CMYK komponensekkel. Akik ilyen fába vágják a fejszéjüket, azoknak késznek kell lenni az ezzel járó következményekre, amelyeket az előzőekben említettem. A kevert színek leggyakoribb felhasználási területe a szigorú színkóddal rendelkező céges logók nyomtatása szokott lenni. A rövid következtetés: lézernyomtató használata esetén nem javasolt kevert színekkel dolgozni, illetve előzőleg le kell ellenőrizni azok CMYK leképezhetőségét valamilyen eszközzel.
- A nagyméretű rendszerek esetében a kommunikáció is kulcsszerepet kap. Az ICC profilokat minden bevont rendszer felé meg kell osztani, ugyanúgy, mint a használt papírfajták pontos típusszámát és gyártóját - csak így oldható meg, hogy a világ másik részén megtervezett kiadvány nálunk pont úgy nyomtatódjon ki, ahogy azt annak készítője is megtervezte.
- Egy jó raszteres feldolgozó egység (RIP) sok fejfájást meg tud spórolni, és részben pótolhatja a szakképzett munkaerőt is. A beállítások következetességére azért itt is figyelni kell.
- Fontos, hogy a több résztvevős láncok esetében az egyes felek ugyanazokat a színkalibrációs eszközöket használják.
Forrás: EFI ABC's of Color (csatolva lejjebb)